Kutup AyısıKutup ayısı, Kuzey Kutbu'nda yaşayan ve ayıgiller ailesinden olan bir tür deniz ayısıdır. Renginden dolayı beyaz ayı olarak da bilinen kutup ayısı, özellikle karlı sahillerde ve buzullar üzerinde yaşamaktadır. Kutup ayısı şu an da kara üzerinde yaşayan en büyük et obur canlı olarak bilinmektedir. Bulunduğu bölgeye son derece iyi uyum sağlayan kutup ayısı özellikle kalın kürkü ile dikkat çekmektedir. Bu kalın kürkü sayesinde kutup soğuğundan etkilenmeyen kutup ayısı karada, suda ve buzlar üzerinde rahat hareket edebilmektedir. Genel olarak balıklarla ve foklarla beslenen kutup ayısı, bulunduğu bölgede yiyecek bulamadığı takdirde yüzen buz kütleleri ile seyahat ederek başka bölgelerde yiyecek aramaktadır.

Kutup Ayısının Fiziksel Özellikleri

Kutup ayısı en başta da bahsettiğimiz gibi dünya üzerinde karada yaşayan en büyük et obur olmaktadır. Boz ayıya nazaran biraz küçük olmasına rağmen, boz ayının hem etçil hem de otçul olması kutup ayısını en büyük et obur durumuna getirmiştir. Yetişkin düzeyde bir kutup ayısının boyu rahatlıkla 2 buçuk metreyi geçebilmektedir. Kutup ayısı diğer ayılara nazaran farklı bir fiziksel yapıya sahiptir. İyi bir yüzücü olmaları da aslında bundan kaynaklanmaktadır. Kutup ayısının kafası daha uzun, kulakları daha küçük ve ön pençeleri palet gibi görev görmesi için daha gelişmiştir. Bu pençeler aynı zamanda buzda da rahat yürüyebilmesi için içeri çekilmeden durabilmektedir. Ayak tabanlarının farklı yapısı sayesinde kar üzerinde kaymadan yürüyebilmektedirler. Kutup ayısının dişileri erkekleri kadar büyük olmamaktadır. Neredeyse yarıları kadar olmaktadır. Yetişkin bir kutup ayısı 900 kilogram ağırlığa ulaşabilmektedir. Yeni doğmuş olan bir kutup ayısı ise yalnızca 700 gram olarak dünyaya gelmektedir.


Kutup ayısı aslında deri olarak siyah renktedir. Ancak tüylerinin beyaz olması nedeniyle beyaz ayı ismini almıştır. Kutup ayısının kürkleri ya da tüyleri, ördek, kaz tüyü gibi su üzerinde kolayca kayabilen yapıda bir tüy olmaktadır. Kutup ayısı bu sayede su içinde rahatça hareket edebilmektedir. Tırnaklarının arasındaki yüzme zarı da buna ekstra bir katkı sağlamaktadır. Kutup ayısının postunun en büyük özelliği ise kızılötesi cihazlarda görünmemesidir. Post üzerindeki özel yapı sayesinde kutup ayısı herhangi bir kızılötesi cihazla tespit edilememektedir.

Kutup Ayısının Beslenme Şekli

Kutup ayısı bulunduğu yer itibariyle genel olarak fok balıkları ve normal balıklarla beslenmektedirler. Özellikle halkalı fok ve sakallı fok bunların başında gelmektedir.
Kutup Ayısı

Yetişkin ayılar genellikle avladıkları fokların yağ ve deri kısımlarını yemeyi tercih etmektedir. Genç olan kutup ayısı ise protein amaçlı kırmızı etleri tüketmektedir. Bu besinler dışında yengeç, deniz kabukluları, mors, ren geyiği, misk öküzü, kanada geyiği, beluga balinası gibi hayvanları da avlayabilmektedirler. Aşırı açlık durumunda yetişkin bir kutup ayısı başka bir yavru kutup ayısını dahi yiyebilmektedir. Ancak bu durum nadir olarak gerçekleşmektedir.

Kutup ayısı avlanma konusunda son derece akıllı ve duyarlı hayvanlar olmaktadır. Fok balıklarının nefesinin kokusunu kilometrelerce öteden dahi alabilmektedirler. Fokların nefes almak için çıktıkları deliklerin başında bekleyen kutup ayısı foklar çıktıkları anda onlara saldırarak avlamaktadırlar. İlk hamle sonrası sersemleyen foku buz üstüne alan kutup ayısı avladığı fokun kafasını ısırarak onu öldürmektedir. Bunun yanı sıra su altında da çok iyi avcı olan kutup ayısı 100 kilometre hızla hareket edebilmektedir. Bu sayede gözüne kestirdiği avı rahatlıkla yakalayabilmektedir.

Kutup Ayısının Üremesi

Kutup ayısı genel olarak ilkbahar aylarında çiftleşmektedir. Belirli bir çiftleri bulunmamaktadır. Kutup ayısı sadece üreme için dişilerle bir araya gelmektedir. Dişinin hamilelik süresi 240 gün yani 8 ay olmaktadır. Bu süre sonunda yavrular anne tarafından açılan derin bir kar çukurunun içerisine doğmaktadır. Genelde iki yavru olarak dünyaya gelirler. Ancak bazı durumlarda bu sayı 3 veya 4 olabilmektedir. Doğan yavrular tüysüz ve kör olarak dünyaya gelirler. Bir ay içinde gözleri açılan yavrular, 1 buçuk ay içerisinde de yürümeye başlarlar. 4 ila 5 ay sonra da katı şekilde beslenmeye başlarlar. Yavrular 3 ila 4 yıl içerisinde cinsel erişkinliğe ulaşırlar. kutup ayısının ortalama ömrü 30 yıldır.

Kutup Ayısı Genel Özellikleri
  • Kutup ayısı diğer ayılardan farklı olarak başı ve vücudu uzun bir canlıdır.
  • Kutup ayısının ayak tabanlarının altı özel deriyle kaplıdır. Bu sayede buzda rahat hareket edebilmektedirler.
  • Kutup ayısı iyi yüzücüdür. Kıyıdan en az 20 kilometre açığa gidebilmektedir su altında 100 kilometre hıza ulaşabilmektedir.
  • Karada da son derece hızlı olabilen kutup ayısı ortalama 35 kilometre hızla koşabilmektedir.
  • Kutup ayısı kış uykusuna yatmaz.
  • Kutup ayısı -45 dereceye kadar dayanabilmektedir.
  • Kutup ayısı 2 kilometre ötedeki bir fok balığının dahi kokusunu alabilmektedir.
  • Kutup ayısı kızılötesi cihazlarda görünmez. Sadece nefesi ve burnu belli olur.

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:14:29

Kutup Ayısı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

9 Yorum Yapılmış "Kutup Ayısı"

i-s-r-a

Cevap Sayısı: 0
kutup ayılarının tüyleri yağlı ise sebebi nedir

2016-10-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

elmlı_sarımsak

Cevap Sayısı: 1
kutup ayılarının nesli tükeniyor kelimesinin ingilizcesi ne

2016-05-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

özge

Cevap Sayısı: 1
how many wild polar bears are north pole and wyh are they in danger

2016-03-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

selin

Cevap Sayısı: 0
kutup ayıların vücudunun neyle kaplıdır

2015-11-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

öğrenci

Cevap Sayısı: 0
kutup ayılarda dişinin hamilelik siresi 8 ay olmaktadır

2014-04-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

Öztinel

Cevap Sayısı: 0
kutup ayısının sadece soğuk iklimde yaşayabilmektedir. Sıcak iklimlerde yaşam süresi azalmaktadır.

2014-02-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

Tuzun

Cevap Sayısı: 0
en şekil almış hali soğuk iklim hayvanı oda sevimlidir

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Erseç

Cevap Sayısı: 0
Kutup ayısının bir tür deniz ayısı olduğunu bilmiyordum, bu makale sayesinde öğrenmiş oldum.

2014-02-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Kutup Ayısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Kutup Ayısı konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Ayı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Nisan - 2018